а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позлатен

позлатениот
Вид збор: Придавка
1. Обложен со тенок слој злато.
Англиски: gold-plated
Примери:
Како награда доби позлатен часовник.
2. Што има добри особини и дарба.
Англиски: golden
Примери:
Позлатени раце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи