а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поздебели

поздебелат
Вид збор: Глагол, свршен
Здебели некого или нешто уште повеќе.
Англиски: fatten
Примери:
Силната храна го поздебели.
Изведенки
поздебелува несв.
(се) поздебелуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК