а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позголеми

позголемат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане нешто зголемено.
Англиски: increase Албански: zmadhoj
Примери:
Газдата ја позголеми платата.
2. (се позголеми) Обично во 3 л. - стане уште поголемо.
Англиски: grow Албански: zmadhohet
Примери:
Денот се позголеми.
Апетитите се позголемија.
Изведенки
позголемува несв.
(се) позголемуваат