а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поза

мн. пози
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5392
1. Положба, држење на телото.
Англиски: pose Албански: pozë
Примери:
Предизвикувачка поза.
Таа се сликаше во иста поза.
Имаше слики од него во најразлични пози.
Комична поза.
2. Наместено, неискрено, неприродно однесување.
Англиски: act Албански: akt
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сите нејзини убави зборови се само поза.
Тој е со големи литературни амбиции, со многу пози и надуеност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК