а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позавртка

позаврткаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Завртка, задржи некого малку повеќе.
Албански: sillem rreth e rrotull
2. (се позавртка) Се завртка, се задржи некаде; со некого малку повеќе.
Албански: endem
FlexiMac
 менување на македонски глаголи