а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позавлече

позавлечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Завлече малку повеќе.
Англиски: drag Албански: zvarrit, tërheq
2. (се позавлече) Се завлече малку повеќе.
Англиски: drag Албански: zvarris
Изведенки
1. позавлекува несв.
(се) позавлекуваат
2. (се) позавлечува несв.
(се) позавлечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи