а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позавитка

позавиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43903
1. Завитка нешто малку подобро, малку повеќе.
Англиски: coil Албански: përdredh
2. (се позавитка) Се завитка малку подобро, малку повеќе.
Англиски: wrap Албански: mbështjell
Примери:
Позавиткај се со ќебето, вечерва ќе има голем студ.
3. (се позавитка) Се свитка, се стегне неколкупати цврсто околу нешто.
Англиски: coil Албански: mbështjell
Употреба: Преносно значење
Примери:
Змијата се позавиткала околу пленот и полека го голта.
Изведенки
позавиткува несв.
(се) позавиткуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК