а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позавиди

позавидат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14456
Почувствува завист кон некого или кон нешто.
Англиски: envy
Примери:
Одеше така гордо да и позавидат сите.
Таа им позавиде на убавата куќа и на парите.
Изведенки
позавидува несв.
позавидуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК