а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позабрза

позабрзаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Забрза малку или уште малку повеќе.
Англиски: speed up Албански: shpejtoj
Примери:
Таа позабрза по ходникот.
2. Направи да стане нешто побрзо, да се случува нешто побргу.
Англиски: accelerate Албански: shpejtoj
Примери:
Таа го позабрза перењето.
Работниците ја позабрзаа сеидбата.
На крајот од трката првите двајца го позабрзаа чекорот.
3. (се позабрза) се побрза
Англиски: speed up Албански: shpejtoj
Примери:
Последните метри пливачите се позабрзаа.
Изведенки
позабрзува несв.
(се) позабрзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи