а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позаболи

позаболат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане болен, заболи, се поболи.
Албански: sëmurem
Примери:
Илјадници луѓе позаболеа од жолтица.
Тој позаболе од некаква неоткриена болест.
2. Направи да се чувствува некој како да е болен.
Албански: ndjehem i sëmurë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нивното невнимание го позаболе.
Изведенки
позаболува несв.
позаболуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи