а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

позабави

позабават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32213
1. Направи нешто да се одвива малку побавно.
Англиски: slow down Албански: ngadalsojë
Примери:
Тој позабави пред нејзината куќа.
На ридот тие го позабавија чекорот.
2. Попречи некого и направи да се одвива нешто подолго од определеното време.
Англиски: hinder Албански: pengoj
Примери:
Финансиите го позабавија печатењето на учебникот.
Последните настани ја позабавија реформата во здравството.
3. (се позабави) Задоцни, не дојде навреме.
Англиски: be late Албански: vonoj
Примери:
Таа се позабави, гледајќи по излозите.
Не му е првпат да се позабави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК