а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожртвуван

пожртвуваниот
Вид збор: Придавка
1. Што е готов на жртви за некоја цел; крајно предаден на своите должности.
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Пожртвувана мајка.
Пожртвуван борец.
Пожртвуван истражувач.
Пожртвуван работник.
2. Што сведочи за таква готовност.
Англиски: self-sacrificing
Примери:
Пожртвуван чин.
Пожртвувана работа.
Пожртвувана борба.
Изведенки
1. пожртвувано прил.
Пример: Тие се бореа пожртвувано.
2. пожртвуваност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи