а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожолти

пожолтат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде жолт.
Албански: zverdh
Примери:
Мајсторот ги пожолти ѕидовите во кујната.
Таа го пожолтила старото здолниште.
Тешката болест го пожолти лицето на Дафина.
2. Стане жолт.
Англиски: wither Албански: zverdh
Примери:
Старата дуња пожолте.
Алиштата пожолтеа.
3. Изгуби свежина, побледи.
Англиски: pale Албански: thahet
Примери:
Детето пожолте и се онесвести.
Пожолтела, се свенала и пак прва на орото.
Изведенки
1. пожолтува несв.
пожолтуваат
2. пожолтување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи