а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожолтен

пожолтениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 6810
1. Што добил жолта, жолтеникава боја.
Англиски: yellowed
Примери:
пожолтен лист
пожолтени ливади
пожолтени и стари фотографии
2. Со боја што дава знаци на болест, немоќ и сл.
Англиски: sickly
Примери:
пожолтено лице
пожолтени раце
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК