а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожние

пожнијат; пожниј, пожнијте, пожнив, пожнија, пожнил, (ќе) пожниев, (ќе) пожниеја, (ќе) пожниел, пожниен
Вид збор: Глагол, свршен
жние
Англиски: harvest, reap
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК