а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожнее

пожнеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. жнее
Англиски: reap Албански: korr
2. Жнее малку, кратко време.
Англиски: harvest Албански: korr pak
Употреба: Земјоделство
Изрази
Како ќе се посееш, така ќе си пожнееш - колку ќе вложиш, толку ќе добиеш.
Како ќе се посееш, така ќе си пожнееш - ќе ги поднесеш последиците од она што си го сторил.
Изведенки
1. пожнева несв.
пожневаат
2. пожневање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи