а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожив

поживи
Вид збор: Придавка
Компаратив од жив.
Англиски: livelier
Примери:
Тој никогаш не бил пожив отколку сега во неговата родна Македонија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи