а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поживи

поживат
Вид збор: Глагол, свршен
Во благослови - пожелување долг живот.
Примери:
Господ да ми те поживи.
Да ти ги поживи Господ дечињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи