а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поживее

поживеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Помине живот, обично проживее убаво.
Англиски: live Албански: jetoj mirë
Примери:
Поживејте ја младоста зашто иде староста!
Тој убаво поживеа.
2. Живее некое време или помине некаде еден период од животот.
Англиски: live Албански: jetoj, kaloj jetën
Примери:
Тој поживеа сто години.
Таа поживеа два месеца во градот и се врати дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи