а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожесток

пожестоки
Вид збор: Придавка
Компаратив од жесток.
Англиски: more fierce
Примери:
Таа бела чума пожестоко коси од падот на наталитетот.
Изведенки
пожестоко прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи