а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пожали

пожалат; пожалил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4143
1. Искаже жал кон некого или кон нешто.
Англиски: pity Албански: keqardhje
Примери:
Господ ја пожали старицата и си ја прибра.
Господарот не ги пожали жетварите и не ја сопре работата и во најголемата горештина.
2. Жали за (по) некого извесно време, обично за покојник.
Англиски: mourn, grieve Албански: keqardhje
Примери:
Таа го пожали мажот една година.
3. (се пожали) Се поплаче некому, искаже поплака, незадодолство за (од) нешто.
Англиски: complain Албански: ankohem
Примери:
Се пожали на болки во грбот.
Тој се пожали дека не бил пречекан како што очекувал.
Се пожалија на лошото сметување.
Изведенки
пожалува несв.
(се) пожалуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК