а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поетеса

мн. поетеси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15125
Писателка на поетски творби.
Англиски: poetess
Употреба: Литература
Примери:
Сите сакаат да станат поетеси, да пишуваат песни и да печатат збирки.