а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поергени

поергенат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого ерген.
Примери:
Уште дете, а веќе го поергенија синот.
2. Се однесува, се претставува како ерген.
Примери:
Кога ја мина педесеттата, мојот маж поергени.
Тој поергени кога го фати кризата на средните години.
3. (се поергени) Стане ерген, стигне на ергенска возраст.
4. (се поергени) Сп. поергени.
Изведенки
1. поергенува несв.
(се) поергенуваат
Помине како ерген некое време.
Пример: Рано му е за женење, нека поергенува уште малку.
2. поергенување ср.
глаг. им.