а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поен

мн. поени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14034
Единица со која се определува успехот во спортот, образованието, при испитување знаење, при рангирање, при определување позиции и сл.
Англиски: point Албански: pikë
Примери:
Максимумот е 100 поени.
Нашата претставничка доби два поена.
Тие освоија најмногу поени.