а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поента

мн. поенти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7625
1. Главна мисла, цел на исказот.
Англиски: punch line Француски: pointe Албански: poentë
Примери:
Овде нема поента, има само неповрзано искажување.
Тематско-содржинаска поента.
Поентата на неговиот исказ е јасна.
2. Срцевината на досетка или на анегдота.
Англиски: punch line Француски: pointe Албански: poentë
Примери:
Таа се смееше без да ја сфати поентата.