а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поезија

(едн.) поезијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1287
1. Уметничко, литературно творештво во стихови.
Англиски: poetry Албански: poezi
Употреба: Литература
2. Сите поетски дела на некој народ или од определен период, на одделен автор, на група автори итн.
Англиски: poetry Албански: poezi
Употреба: Литература
Примери:
Поезијата на Коста Рацин.
Македонска поезија.
Стара поезија.
3. Нешто возвишено, восхитувачко, пријатно.
Англиски: lofty Албански: poezi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Нејзините зборови беа поезија за мене.
Поезија во сликарството.