а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поедностави

поедностават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33677
Направи да стане поедноставен, упростен.
Англиски: simplify Албански: thjeshtësoj
Примери:
Комисијата ја поедностави процедурата.
Тие го поедноставија системот за новоднување.
Изведенки
1. поедноставува несв.
поедноставуваат
2. поедноставување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК