а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поедноставен

Вид збор: Придавка
Ранг: 22278
1. (глаг. прид.) поедностави
Англиски: simplified
Примери:
Поедноставено решение.
2. Компаратив од едноставен.
Англиски: simpler
Примери:
Овој испит е поедноставен од минатиот.
Изведенки
поедноставно прил.
Пример: Поедноставно речено.