а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поединечно

Вид збор: Прилог
Ранг: 7156
Одделно, издвоено, едно по едно.
Англиски: separately
Примери:
Случаите ќе ги разгледуваме поединечно.
Секој ќе зборува поеднинечно.
Изведенки
поединечност ж.