а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поединец

мн. поединци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1295
Одделна личност, индивидуа, единка.
Англиски: individual Албански: individ
Примери:
Ова важи за секој поединец.
Поединци не мислат така.