а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поевтини

поевтинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да стане нешто евтино, поевтино.
Англиски: cheapen Албански: zbres çmimin
Примери:
Наесен продавачите ќе ја поевтинат стоката.
2. Стане поевтино.
Англиски: become cheap Албански: bëhet më e lirë
Примери:
Поевтине бензинот.
Изведенки
1. поевтинува несв.
поевтинуваат
2. поевтинување ср.
глаг. им.