а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подјарми

подјармат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави јарем на животно, обично на говедо.
Англиски: subjugate Албански: vë zgjedhë
2. Стави под своја власт, потчини, покори некого.
Англиски: subjugate Албански: nënshtroj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Туѓата власт го подјарми народот.
Изведенки
подјармува несв.
подјармуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи