а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подјармен

подјармениот
Вид збор: Придавка
1. За животно - што има јарем на вратот.
Англиски: subjugated
2. Што е потчинет, што е покорен од некого.
Англиски: subjugated
Употреба: Преносно значење
Примери:
Подјармени селани од туѓата власт.
Изведенки
подјарменост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи