а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подѕирнува

подѕирнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 29289
1. Ѕирнува одвреме-навреме некого.
Англиски: glance Албански: vezullon
Примери:
Го подѕирнува детето преку отворената врата.
2. Ѕирнува некаде по малку или одвреме-навреме.
Англиски: peep Албански: vezulloj
Примери:
Подѕирнува накај девојките.
3. (се подѕирнува) Се ѕирнува, се гледа по малку со некого, еден со друг, одвреме-навреме.
Англиски: peep Албански: vezulloj
Примери:
Се поѕирнувале кришум, криеле еден од друг.
Изведенки
подѕирнување ср.
глаг. им.