а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подѕидок

мн. подѕидоци
Вид збор: Именка, машки род
Низок ѕид што служи за потпора на нешто.
Примери:
Направиле ниски подѕидоци за да не се урива земјата.
Изведенки
подѕидоче ср.
мн. подѕидочиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи