а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подушка

подушкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23638
Душка некое време.
Англиски: sniff
Примери:
Кучето го подушка јадењето пред да почне да го јаде.
Лажат дека свињите јадат бисери, пробај фрли им, само ќе ги подушкаат и ќе си апнат од помијата.