а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подуши

подушат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33117
1. Со мирисање испита, открие нешто.
Англиски: sniff Албански: merr erë
Примери:
Кучето го подуши дрвото.
Кучето го подуши човекот и го позна иако изминаа толку години.
2. Мириса кратко време.
Англиски: sniff Албански: merr erë
Примери:
Мечката го подушила онесвестениот човек и си заминала.
3. (се подуши) Се мирисаат заемно, еден со друг.
Англиски: sniff Албански: merr erë
Примери:
Кучињата првин ќе се подушат.
Изведенки
1. подушува несв.
(се) подушуваат
повт.
2. подушување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК