а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подурди

подурдат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи урда.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Го подурди целото млеко.
2. (се подурди) За млеко - стане урда, се претвори во урда.
Примери:
Млекото се подурдило.