а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подуплаши

подуплашат; подуплашил
Вид збор: Глагол, свршен
1. Уплаши некого малку, во некоја мера.
Англиски: frighten
Примери:
Го подуплашија џандарите дека ќе го затворат, па кажа сѐ.
2. (се подуплаши) Се уплаши малку, донекаде.
Англиски: afraid
Примери:
Таа се подуплаши дека нема да ѝ ги остават парите.
Изведенки
подуплашува несв.
(се) подуплашуваат