а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подумка

подумкаат; подумкал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Думка, тропа по нешто кратко време.
Примери:
Подумкале децата со топката додека не ги избркале од дворот.
2. Думка, лула, ниша дете кратко време.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Го подумка малку детето и тоа заспа.