а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подума

подумаат; подумал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34031
1. Дума малку, кратко време.
Англиски: think
Употреба: Дијалектен збор
2. Зборува малку, кратко време.
Англиски: speak
Употреба: Дијалектен збор
3. (се подума) Се помисли малку, кратко време.
Англиски: think
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тој се подума малку па се согласи со предлогот.
Белким ќе се најде уште некој којшто малку ќе се подума!
Изведенки
подумува несв.
(се) подумуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи