а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подржави

подржават
Вид збор: Глагол, свршен
Направи да биде државно.
Англиски: nationalize Албански: shtetëzoj
Употреба: Економија
Примери:
Го подржавија полето.
Изведенки
1. подржавува несв.
подржавуваат
2. подржавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи