а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрече

подречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Рече малку само навестувајќи, во прикриена форма.
Англиски: mention Албански: përmend
Примери:
Во селото подрекол дека бил жив и се оженил на туѓина.
Тој и подрече на мајка си дека сака да се жени.
Таа му подрече за таа работа.
2. урочи
Англиски: spell Албански: shqiptoj
Примери:
Комшиката ме подрече дека сум била здава, и еве се разболев.
Старата го подрече детето за црвените обравчиња.
3. (се подрече) се урочи
Англиски: spell Албански: shqiptoj
Примери:
Се подреков и веднаш згрешив.
Таа се подрече (себеси) дека ќе излезе на добро.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи