а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подреме

подремат
Вид збор: Глагол, свршен
Дреме малку или кратко време.
Англиски: doze
Примери:
Подрема на каучот пред да се реши да стане и да фати некоја работа.
Изведенки
подремува несв.
подремуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи