а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрек

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
урок
Англиски: spell
Примери:
Изгорена по детето, таа му поверува на подрекот.
Изрази
Да не (му) е за подрек - да не го урочиме со тоа што ќе се каже.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи