а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подреже

подрежат
Вид збор: Глагол, свршен
Со режење скрати, потсече нешто.
Англиски: shorten
Примери:
Ги подрежа исушените гранчиња.
Изрази
Подреже (некому) крилја - ограничи нечие самоволие, претерано пројавување сила, власт.
Изведенки
1. подрежува несв.
подрежуваат
повт.
2. подрежување ср.
глаг. им.
3. подрезува несв.
подрезуваат
повт.
4. подрезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи