а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подреди

подредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави во зависност.
Англиски: subordinate Албански: nënshtroj
Примери:
Не можеш да ги подредиш сите и да правиш што сакаш.
2. Определи нешто како помалку важно во однос на друго.
Албански: veçoj
Примери:
На учењето му ги подреди сите други активности.
3. Нареди нешто по некој ред, среди по некој систем.
Англиски: sort Албански: drejtoj
Примери:
Таа ги подреди книгите на полицата според авторите.
Тој својата книга сам ја подреди.
Асистентите ги подредија ливчињата по азбучен ред.
Изведенки
1. подредува несв.
подредуваат
2. подредување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи