а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подреден

подредениот
Вид збор: Придавка
1. Што е нареден во некој систем, по некој ред.
Англиски: orderly
Примери:
Убаво подредените книги ги чекаа своите читатели.
2. потчинет, зависен
Англиски: subordinate
Примери:
Претпоставени и подредени лица.
3. помалку важен
Англиски: unimportant
Примери:
подредена положба
Тој има подредена улога во сето тоа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи