а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрачен

подрачни
Вид збор: Придавка
Што се однесува на подрачје.
Англиски: regional
Примери:
Вработените се распоредуваат по подрачните единици на министерствата.
Подрачна единица на Министерството за образование и наука.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи