а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрасчисти

подрасчистат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расчисти малку, донекаде.
Англиски: clean
Примери:
Со раката подрасчисти малку место, колку да седне.
2. (се подрасчисти) Се расчисти малку, донекаде.
Англиски: clean
Примери:
Попладнето мешаницата пред аптеката се подрасчисти.
Изведенки
подрасчистува несв.
(се) подрасчистуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи